U cilju zaštite i sigurnosti potrošača, tržišna inspekcija Državnog inspektorata i ove godine provodi inspekcijske nadzore sukladnosti rasvjetnih lanaca i rasvjetne užadi.
Nadzori su, kažu u DIRH-u, usmjereni prvenstveno prema uvoznicima koji na hrvatsko tržište stavljaju i distribuiraju takozvane božićne lampice. Ovim nadzorima se želi postići da proizvodi koji koji se nude potrošačima budu sukladni s propisanim zahtjevima.
Distribucija neispravnih lampica
S obzirom na zahtjeve kojima ovi proizvodi moraju udovoljiti, a koji su određeni kroz Pravilnik o električnoj opremi namijenjenoj za uporabu unutar određenih naponskih granica te odgovarajućim usklađenim europskim normama, tržišni inspektori prvenstveno nadziru sukladnost proizvoda kroz provjere dokumentacije o sukladnosti, ispravnost označavanja, uputa o korištenju i sigurnosnih upozorenja.
Imajući u vidu da je povećana ponuda i potražnja za božićnom rasvjetom Državni inspektorat poziva potrošače da koriste proizvod sukladno namjeni koju je predvidio proizvođač, odnosno ako proizvod namjeravaju koristiti u zatvorenom prostoru da provjere je li na ambalaži navedeno upozorenje ‘samo za unutarnju upotrebu’ ili simbol čije objašnjenje mora biti u uputama. Navedeni proizvodi moraju sadržavati upute, priložene ili na ambalaži proizvoda, koje uz ostala trebaju imati upozorenja vezana uz korištenje na hrvatskom jeziku.

– Ovakvu akciju Državni inspektorat proveo je tijekom 2020. godine. Tada je izvršena provjera dokumentacije o sukladnosti, ispravnosti označavanja te ispravnosti uputa o uporabi i sigurnosnih upozorenja priloženih uz proizvod te je obavljen 41 inspekcijski nadzor. Pregledano je 85 modela proizvoda, pri čemu su za 15 odnosno za 17,6 posto pregledanih modela utvrđeni nedostatci označavanja proizvoda kao i nepotpune upute, a što su uvoznici po traženju inspektora otklonili tijekom nadzora. U preostala dva slučaja, budući da nisu otklonili nepravilnosti, izrečena je upravna mjera kojom je naređeno otklanjanje nepravilnosti, odnosno zabranjeno stavljanje na tržište kontroliranih proizvoda koji su predstavljali rizik za potrošače, te su poduzete propisane prekršajne mjere.- kažu u DIRH-u.










