Vijećnici Gradskog vijeća Rezoluciju su izglasali jednoglasno.
Inicijativu za donošenje Rezolucije o proglašenju grada Krapine sigurnim mjestom za žene pokrenula je vijećnica Martina Gregurović Šanjug (SDP), a Gradsko vijeće ju je jednoglasno podržalo na posljednjoj, 7. sjednici.
Gradonačelnik Zoran Gregurović (HDZ) pritom je istaknuo kako je riječ o važnoj poruci u borbi protiv nasilja nad ženama.
– Veliki broj žena i dalje doživljava različite oblike nasilja. U Hrvatskoj je 2024. godine ubijeno 18 žena, a prošle godine ubijena je i jedna žena s područja Krapinsko-zagorske županije. Ovom rezolucijom želimo jasno poručiti da je Krapina siguran grad za žene i da ćemo nastaviti raditi na edukaciji, prevenciji i podizanju svijesti o ovom problemu – najavio je gradonačelnik.
Gregurović Šanjug je istaknula da ovim korakom i Grad Krapina, uz ostale jedinice lokalne samouprave, postaje pozitivan primjer u županiji koja je prepoznala da sigurnost žena nije samo moralna obveza, već i odgovornost svake zajednice.
– U Krapini živi oko 6400 žena i svaka od njih zaslužuje živjeti u gradu koji jasno stoji na njihovoj strani. Ova odluka nije formalnost, ona je jasna poruka da nasilje nad ženama nema mjesta u našem društvu. Grad je time prepoznao da se borba protiv nasilja i ostvarivanje rodne ravnopravnosti ne mogu prepustiti samo jednoj instituciji, već zahtijevaju uključenje svih aktera u društvu. Rezolucija nije cilj, ona je polazište. Iza nje moraju uslijediti konkretne mjere, nulta tolerancija na nasilje, podrška žrtvama, edukacija i prevencija te odgovornost cijele zajednice da reagira. Sigurnost, dostojanstvo i ravnopravnost žena su temelj svakog zdravog društva i to su vrijednosti za koje se aktivno zalažem u svakom segmentu svog javnog djelovanja – poručila je Martina Gregurović Šanjug.
Na sjednici je, među ostalim gradonačelnik podnio izvješće o radu u 2025. u kojem je istaknuo da je Grad lani započeo fazu velikih projekata, osobito u obrazovanje i sport.










