Muzej grada Pregrade završio Erasmus+ projekt CIRC

Muzej grada Pregrade realizirao je posljednju mobilnost u sklopu Erasmus+ projekta CIRC.

Tijekom prošlog tjedna sudjelovali su u posljednjoj mobilnosti u sklopu Erasmus+ projekta CIRC – Connecting Inhabitants to Rural Cultureu u gradiću Sigüenzi u Španjolskoj. Uz hrvatske predstavnike, na završnim projektnim aktivnostima sudjelovali su i partneri iz Španjolske i Francuske.

Foto: Muzej grada Pregrade

Sigüenza je poznata po bogatoj kulturnoj baštini, ali i cjelokupnom pejzažu koji spaja slani i slatki krajolik te je zato uvrštena na privremenu listu UNESCO-ovog Popisa svjetske baštine. Ovaj španjolski grad predstavlja izvrstan primjer očuvanja kulturne baštine i krajolika kroz održivo upravljanje prostorom, a sudionici mobilnosti imali su priliku upoznati i uspješne primjere povezivanja kulturne ponude s ekoturizmom i lokalnom gastronomijom.

Tijekom mobilnosti održano je nekoliko sjednica partnera s ciljem definiranja završnih aktivnosti projekta. Sudionici su razmijenili iskustva i dobre prakse u području očuvanja materijalne i nematerijalne kulturne baštine te se upoznali s primjerima održivog upravljanja kulturnim lokalitetima, turističkom ponudom i javnim prostorima. Poseban naglasak stavljen je na uključivanje mladih u život lokalne zajednice te na razvoj sadržaja koji doprinose očuvanju i promociji ruralne kulturne baštine.

Foto: Muzej grada Pregrade

– Povezanost Sigüenze i Pregrade jasno je vidljiva kroz bogatstvo kulturne baštine i vrijedne povijesne lokalitete kojima oba grada raspolažu. Primjeri poput Kostelgrada, Vinagore i povijesne jezgre Pregrade potvrđuju značajan potencijal za daljnji razvoj kulturnih sadržaja i održivog turizma. Upravo ovakve međunarodne razmjene omogućuju djelatnicima u kulturi stjecanje novih znanja, širenje vidika i pronalaženje inspiracije za buduće projekte i aktivnosti – ističu iz Muzeja grada Pregrade.

Projekt CIRC – Connecting Inhabitants to Rural Culture i sve provedene aktivnosti financirane su isključivo sredstvima Europske unije kroz program Erasmus+.

Prethodni članakSve o upisu učenika s teškoćama u 1. srednje
Sljedeći članakZagorski metalac se pripaja Petrolu Hrvatska