Simbolika egzistencijalne prijetnje u djelima Vice Glibote

U Galeriji Idealni grad u Susedgradu izlaže akademski umjetnik Vice Glibota.

Njegova samostalna izložba Deliverance from Chaos, koja je otvorena 27. rujna u galeriji Centra za kulturu i obrazovanje Susedgrad, fascinirala je i oduševila publiku. Izloženo je 14 radova izvedenih u formi reljefa, skulpture i prostornih instalacija, izvedenih uz primjenu assemblage i upcycle tehnike.

Foto: Zoran Pero Radaković

Izložbu je predstavila kustosica izložbe Sonja Švec Španjol, rekavši kako je Vice Glibota iznimno predan i posvećen svom radu i, zahvaljujući minucioznoj obradi površine svojih djela s mnoštvom detalja, uspio je postići monumentalnost djela koja su zbog upotrebe recikliranih materijala vrlo lagana, iako djeluju robustno i teško.

Propadanje, urušavanje, kopnjenje

U prethodnih nekoliko godina Glibota je predstavio svoj recentni ciklus u Zaprešiću, Samoboru te ovo ljeto na Rabu i uvijek je publika, kaže Švec Španjol, vrlo pozitivno i zadivljujuće reagirala na njegove radove.

– Akademski kipar Vice Glibota u recentnom ciklusu Deliverance from Chaos, koji je prirodni nastavak ranijih ciklusa Future Dire i Fracture Terminal, kroz medij skulpture, reljefa i instalacije intuitivno progovara o situaciji koju smo proživjeli, ukazujući pritom i na našu potencijalnu budućnost. Kako sâm autor kaže, djela nose simboliku egzistencijalne prijetnje kroz hladan i distanciran, mehanički umjetan i vanzemaljski svijet, utjelovljen u formi ruševnih i raščlanjenih oblika koji kao da su nekoć predstavljali nešto, a sada postaju relikvije neke davno zaboravljene ere koja se još nije dogodila – kaže o izložbi kustosica Sonja Švec Španjol.

Foto: Zoran Pero Radaković

Inspiraciju za rad autor pronalazi u dugogodišnjem istraživanju i čitanju literature američkih majstora fikcije, kozmičkog i filozofskog horora. Sve proživljeno i spoznato umjetnik pretače u niz radova prikazanih u stadiju propadanja, urušavanja i kopnjenja.

– Iz predstavljenih djela možemo iščitati njihovu prošlost, kako su nekada izgledali, ali i predvidjeti njihovu budućnost zbog tendencije ogoljivanja ili rastakanja forme. U konačnici, ciklus Deliverance from Chaos, kao što mu i sâm naziv kaže, implicira dvoznačnost mogućeg rješenja u daljnjoj ili bližoj budućnosti. S jedne strane, moguće je da čovječanstvo nastavi koračati u smjeru samouništenja, uzimajući u obzir činjenicu da se s tehnološkog i znanstvenog aspekta rapidno razvijamo, no iz pozicije moralnih i duhovnih vrijednosti istom brzinom stagniramo. S druge strane postoji tračak nade kako će se čovječanstvo, u trenutku kada dosegne apsolutni pad, ipak osvijestiti te kroz samokorekciju promijeniti smjer kretanja u svrhu samoodržanja – zaključila je kustosica izložbe.

Foto: Zoran Pero Radaković

Glibota je istaknuo kako je ovo ciklus koji je još u razvoju te planira napraviti još nekoliko radova sa željom da će i njih moći predstaviti u narednim godinama.

Vice Glibota rođen je 1988. u Splitu gdje je 2008. završio Srednju likovnu školu Fausta Vrančića, smjer kiparstvo. Magistrirao je kiparstvo 2013. godine u klasi prof. Stjepana Skoke na Akademiji likovnih umjetnosti u Širokom Brijegu Sveučilišta u Mostaru. Voli raditi u različitim medijima poput drva, kamena, gipsa, betona, metala i sl. Trenutno u svom radu koristi kombinaciju tehnika assemblage i upcycle, a formu gradi koristeći se otpadnim materijalom u svrhu reciklaže. Medij u kojem trenutno radi je kombinacija različitog otpadnog materijala: metal, drvo, elektroničke komponente te beton, gips i epoxy smola. Sudjelovao na nekoliko grupnih i samostalnih izložbi. Član je HDLU-a u Zagrebu i HULU-a Split. Živi i radi u Makarskoj.

Izložba se može razgledati do 18. listopada od ponedjeljka do petka od 10 do 18 sati.

Prethodni članakSvjetski dan turizma uz bogatu enogastronomsku ponudu
Sljedeći članakDomagoj Vuk iz Lobora viceprvak države u oranju