U popodnevnim satima 26. svibnja 1751. na područje Hrašćine pao je meteorit.
Krapinsko-zagorska županija želi meteorit iskoristiti kao dodatnu turističku ponudu i to gradnjom Astroturističkog centra Hrašćina. Zato je sa župom Hrašćina sklopila 14.100,00 eura vrijedan ugovor o kupoprodaji nekretnine u vlasništvu župe za potrebe izgradnje Centra.
Dodatni turistički sadržaj
Riječ je o projektu koji uključuje izgradnju Astroturističkog centra te postavu interpretacijskih točaka na mjestima na 1751. godine pao meteorit, a za čije je potrebe Županija tijekom prošle godine kupila zemljište.
Hrašćinski meteorit, istaknuo je župan Željko Kolar, dao je silan silan doprinos u svijetu u razvoju astronomije i meteoritike.
– Ne samo da je meteorit dokazao postojanje svemirskih tijela, već je dao doprinos u određivanju starosti Sunčeva sustava. Ovaj jedinstveni fenomen predstavlja neiskorišteni turistički potencijal Krapinsko-zagorske županije. Projektom će se obogatiti i upotpuniti turistička ponuda istočnog dijela županije koji ima razvijenu gastro-turističku ponudu, no potrebni su dodatni turistički sadržaji – rekao je Željko Kolar i dodao kako se razvojem novih oblika turizma udovoljava sve zahtjevnijim motivima turističkih putovanja.

– Implementacijom novih i inovativnih oblika turizma stvaramo prepoznatljivost turističke destinacije – zaključio je župan.
Uz župnika u župnoj crkvi svetog Nikole u Hrašćini vlč. Vladimira Vizira potpisivanju je nazočio i načelnik Hrašćine Branko Tukač.
– Iznimno sam zadovoljan sklapanjem ugovora i suradnjom sa Županijom. Općina će također sudjelovati s još dvije trećine takve veličine zemljišta – najavio je načelnik Branko Tukač i dodao kako će budući astroturistički centar doprinijeti turističkom razvoju, ne samo Hrašćine, već i čitave Krapinsko-zagorske županije.
Hrašćinski meteorit čuva se kao prvi i najvažniji primjerak zbirke meteorita u Povijesnom i prirodoslovnom muzeju u Beču, a po komadić posjeduju svjetski muzeji Göttingen, Berlin, London, Chicago, Sarajevo, Harvard, Amherst, Tübingen, Pariz, Calcutta, Washington, zbirka u Vatikanu, privatna zbirka Horejsi (Montana) te Prirodoslovni muzej u Zagrebu, koji ima izloženu i repliku.