‘Rodna ravnopravnost su jednake mogućnosti i odgovornosti’

Važno je osnažiti ženski glas i promišljati o odgojnim praksama i njihovom utjecaju na razvoj djevojčica i dječaka

Rodna ravnopravnost pretpostavlja jednakost svih ljudskih bića.

Istaknula je to Jasna Petek, zamjenica župana, na stručnom skupu Odgoj za rodnu ravnopravnost – izazovi za roditelje i stručnjake, organiziranom uoči Međunarodnog dana žena. Dodala je da rodna ravnopravnost podrazumijeva ukidanje društvenih dimenzija podjele.

Učenje, podržavanje, odgoj

Skup je organizirala Županija u suradnji s Povjerenstvom za ravnopravnost spolova i Domom za žrtve nasilja u obitelji Novi početak.

– Ravnopravnost je kao temeljna europska vrijednost upisana u svim dokumentima Europe i posebno naglašavamo kako rodna ravnopravnost podrazumijeva ravnopravnost žena i muškaraca, djevojčica i dječaka, i to prije svega po pitanju jednakih mogućnosti i jednakih odgovornosti. Rodnu ravnopravnost učimo, podržavamo i o njoj govorimo u odgoju od najranijih dana – rekla je Jasna Petek.

Govoreći o odgoju, rekla je da se kroz odgoj za rodnu ravnopravnost, odgoj koji ne podrazumijeva predrasude, stereotipe, seksizme, zapravo govori i budućoj, stvarnoj rodnoj ravnopravnosti u životu odraslih žena i muškaraca.

Rodni izazovi

Predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Krapinsko-zagorske županije Snježana Romić istaknula je kako je u današnje vrijeme neravnopravnost prisutna na svakom koraku.

– Na rukovodećim pozicijama upitno je koliko imamo žena, muškarci se puno lakše probiju. Žena mora puno više raditi, a dijelom se mora odricati puno poslova i obaveza u svojoj obitelji, stoga vrlo često ne može doći na visoke položaje. Predrasuda ima jako puno. Najviše su tu muško-ženski poslovi, podjela na ono što radi muškarac, a što žena, koja je njihova uloga u obitelji. Zato je je važno kako se djeca odgajaju u obitelji, ali i u odgojno-obrazovnim ustanovama – naglasila je na skupu Snježana Romić.

Stručni skup otvorio je važne rasprave o društvenim i sistemskim izazovima koje rodna ravnopravnost donosi. Prigodno je obilježen i Međunarodni dan žena koji podsjeća na dugu i upornu borbu za ravnopravnost, pravo glasa, bolje radne uvjete i društveno priznanje doprinosa žena. Dodatno je naglašena važnost osnaživanja ženskog glasa te promišljanje o odgojnim praksama i njihovom utjecaju na razvoj djevojčica i dječaka.

Predavačice su skupu bile su Marija Dubravka Uzelac (Vježbanje ženskog glasa), Karmen Ratković (Odgoj dječaka i djevojčica danas) i Marina Brkić (Kutija promjena).

Prethodni članakFestivalska dvorana u Krapini potpuno je modernizirana
Sljedeći članakBačić s HDZ-ovcima: ‘Vrijeme je da napravite korak više’