Cijeli projekt, kad bude ugovoren i realiziran, vrijedit će oko 315 milijuna eura.
U Tužnom u Varaždinskoj županiji, na budućem čvorištu Vidovec, danas su počeli pripremni radovi na izgradnji brze ceste Varaždin – Krapina, prve dionice Varaždin – Cerje Tužno u duljini od 7,5 kilometara.
Povezivanje dva županijska središta
Time je službeno označen početak gradnje važne prometnice za sjever Hrvatske kojom će biti spojena dva županijska središta, a istovremeno će biti rasterećene županijske i lokalne ceste od Varaždina preko Vidovca i Ivanca do Lepoglave i Bednje. Dionica od Varaždina do čvorišta Cerje Tužno duga je 7,5 kilometara, a prvo će biti izgrađen sjeverni kolnik. Vrijednost ugovorenih radova iznosi 25,4 milijuna eura bez PDV-a. Izvođač radova je tvrtka Zagorje gradnja, a rok za završetak radova je 36 mjeseci.
– Ukupna duljina planirane trase brze ceste od Varaždina do Đurmanca duljine je oko 37 kilometara, pri čemu za 24 kilometra imamo ishođenu lokacijsku dozvolu, a za ovu prvu dionicu pravomoćnu građevinsku dozvolu, otkupljen teren i spremnu dokumentaciju. To jamči nesmetan tijek radova i ne očekujemo nikakve zastoje. Paralelno nastavljamo s otkupom terena i ishođenjem dozvola za nastavak trase. Cijeli projekt, kad bude ugovoren i realiziran, vrijedit će oko 315 milijuna eura – rekao je predsjednik Uprave Hrvatskih cesta Ivica Budimir.
Mreža brzih cesta
Župan Anđelko Stričak istaknuo je da je danas službeno počela realizacija projekta o kojem se govorilo desetljećima.
– Nakon desetljeća planiranja i govora o brzoj cesti, koja bi povezala Varaždin preko Ivanca, Lepoglave i Bednje s Krapinom ,konačno kreće izgradnja. Hvala svima koji su doprinijeli tome, od lokalne do državne razine. Promet je velike gustoće i upravo zato je mreža brzih cesta neophodna za daljnji razvoj gospodarstva, ali i da se teretni promet izmakne iz naseljenih mjesta. Na taj način povećat će se protočnost prometa, ali i sigurnost, odnosno poboljšati kvaliteta života naših građana. Danas ne započinjemo samo s izgradnjom brze ceste Varaždin – Krapina, nego je ovo početak stvaranja mreže brzih cesta u Varaždinskoj županiji i na sjeveru Hrvatske – poručio je Anđelko Stričak.
Državni tajnik za željezničku infrastrukturu, promet, elektroničke komunikacije i poštu pri Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture Žarko Tušek ocijenio je projekt jednim od ključnih strateških ulaganja za ovaj dio Hrvatske.
– Ovo je uistinu povijesni trenutak za sve nas sa sjevera Hrvatske. Projekt izgradnje brze ceste Varaždin – Ivanec – Krapina jedan je od kapitalnih mega-projekata koji se u ovom trenutku odvijaju na sjeveru Hrvatske u cestovnoj, kao i u željezničkoj infrastrukturi. Provodimo projekte kako bismo povećali prometnu povezanost sjevera Hrvatske, standard naših ljudi, ali i stvorili uvjete za razvoj našeg gospodarstva u cijelosti – rekao je Žarko Tušek.
Dodao je da će se prije završetka ove dionice raspisati natječaj za novu dionicu prema Ivancu pa će se takvom dinamikom završavati faza po faza ove brze ceste.