Postojali su strogi nadzori i nije se moglo manipulirati kvalitetom gradnje.
Arhitektica i dizajnerica interijera Ivana Niskota kaže da kupnja stana uvijek nosi određeni rizik, bilo da je riječ o pravnim pitanjima ili o kvaliteti nekretnine. Za portal izlogideja.hr savjetovala je na što treba obratiti pažnju.
Cjelovito projektiranje
Niskota je stručnjakinja s dugogodišnjim iskustvom u adaptacijama i procjenama stambenih prostora. Osim savjeta na što obratiti pažnju, objasnila je i zašto preferira zgrade građene do kraja 80-ih godina prošlog stoljeća.
– Prilikom traženja nekretnine uvijek prvo gledam godinu izgradnje jer ona, osim arhitekture, često definira i urbanizam. Važno mi je odabrati kvartove koji su urbanistički uređeni, smješteni u kvalitetnom dijelu grada, s dovoljno zelenila te školama i vrtićima u blizini. Ne preferiram novogradnju, osim ako iza nje stoje renomirani arhitekti i građevinske tvrtke s dokazanom kvalitetom izgradnje – otkrila je Ivana Niskota.

Iako je posljednjih godina sve više novih zgrada, uvijek bi dala prednost nekretninama građenim do kraja 80-ih godina.
– Preferiram zgrade iz tog razdoblja jer se tada gradilo na potpuno drukčiji način. Investitori su uglavnom bile državne ili gradske institucije, a projektiralo se cjelovito, ne samo zgrade već i okoliš, s posebnim naglaskom na zelenilo i javne površine. Ondašnja je arhitektura danas rijetkost. Gradili su se prostrani i dvoetažni stanovi s velikim terasama, čak i stambeni kompleksi kaskadnog tipa s vrtovima – naglašava arhitektica.
Protupotresna zaštita
Svoje mišljenje temelji na iskustvu rada na adaptacijama stanova u poznatim zgradama iz tog razdoblja. Radila je adaptacije u tzv. limenkama u Novom Zagrebu i kaže da je kvaliteta tadašnje gradnje bila na visokoj razini.
– Postojali su strogi nadzori, tehnički dnevnici i velika građevinska poduzeća koja nisu mogla lako manipulirati kvalitetom gradnje. Danas, uz odgovarajuću adaptaciju, takav stan može postati moderan i funkcionalan prostor unutar kvalitetno izgrađene zgrade – objašnjava.
Niskota dodaje da su stanovi iz tog razdoblja često građeni s dobrom protupotresnom zaštitom te s promišljenim rasporedom prostorija.
– Pazilo se na orijentaciju stana, dnevni boravak i blagovaonica su obično okrenuti prema zapadu ili jugu, dok su spavaće sobe smještene na istok kako bi ih ujutro obasjavalo sunce. Osjećaj života u takvom prostoru neusporediv je s modernim zgradama koje često nude samo mali balkon – ističe.
Netransparentna novogradnja
Unatoč preferenciji starijih zgrada, Niskota ističe nekoliko ključnih faktora na koje bi obratila pažnju pri kupnji novogradnje.
– Prvo bih provjerila urbanistički kontekst, da nije riječ o interpolaciji između obiteljskih kuća i zgrada visine koja narušava sklad naselja. Važno mi je i da iza projekta stoji ozbiljna tvrtka koja nudi transparentnu dokumentaciju i uporabnu dozvolu. Veliku pažnju posvećujem i organizaciji gradilišta. Uredno i organizirano gradilište često je znak ozbiljne i odgovorne gradnje – napominje Ivana Niskota.
Dodaje da bi osobno izbjegavala tzv. urbane vile jer su kvadrati skupi, a dokumentacija često netransparentna. Vlaga je jedan od najvećih problema s kojima se kupci mogu susresti, no uvijek se vidi i osjeti. Ljeti ju je lakše sakriti, dok je zimi gotovo nemoguće. Upozorila je da se često problematična mjesta na zidovima samo pregletaju i oboje kako bi se prikrili nedostaci, ali to kupac može prepoznati ako pažljivo pregleda cijeli stan.
Dobro je znati
Pri kupnji nekretnina, kaže, bilo da je riječ o novogradnji ili starijem stanu, važno je dobro se informirati i postavljati prava pitanja prodavateljima.
– Kupci bi trebali tražiti na uvid glavni projekt, informacije o materijalima, izolaciji i instalacijama. U razgovoru s prodavateljem treba pokazati da poznajete osnove gradnje što može odvratiti nesavjesne prodavatelje od pokušaja manipulacije – savjetuje arhitektica Ivana Niskota za izlogideja.hr.