Dječje stvaralaštvo na 19. Danima Franje Horvata Kiša

U čast kreativnosti najmlađih i naslijeđa Franje Horvata Kiša u Loboru je održan 1. Regionalni likovno-literarni natječaj Dječji putopis.

Otvorenjem izložbe Dječji putopisi, na kojoj su izloženi radovi s 1. Regionalnog likovno-literarnog natječaja Dječji putopis te dodjelom nagrada najuspješnijima, u Loboru je u 10. listopada započela kulturna manifestacija 19. Dani Franje Horvata Kiša. Manifestacija koja već gotovo dva desetljeća čuva uspomenu na književnika, učitelja i putopisca Franju Horvata Kiša, ove je godine dobila posebno, dječje ruho mašte, stvaralaštva i pogleda na svijet iz perspektive najmlađih.

Magija dječje riječi

Putem likovnih i literarnih radova učenika osnovnih škola pokazalo se da djeca itekako mogu doprinijeti očuvanju kulturne baštine. Kroz njihove riječi i crteže, zavičaj postaje mjesto susreta prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.

Valerija Debeljak, ravnateljica OŠ Franje Horvata Kiša, zahvalila je svima koji su omogućili ovaj natječaj.

– Zahvaljujem načelnici Općine Lobor na suradnji i podršci kao i školama koje su se odazvale. Vaša prisutnost potvrđuje da dječja riječ ima snagu, da dječji pogled na svijet može biti inspiracija, a dječji putopis putokaz. Posebno hvala mentorima i Povjerenstvu koje je stručno vrednovalo pristigle radove. Draga djeco, vi ste srce ove manifestacije. Neka Dječji putopis postane tradicija, a Dani Franje Horvata Kiša mjesto susreta kulture, umjetnosti i obrazovanja – poručila je Valerija Debeljak, ravnateljica OŠ Franje Horvata Kiša.

Načelnica Općine Ljubica Jembrih istaknula je da već 19 godina njeguju manifestaciju posvećenu Loborcu, Franji Horvatu Kišu.

– Pokretanjem likovnog i literarnog Dječjeg putopisa stvaramo temelj za očuvanje tradicije i prenošenje vrijednosti na nove generacije. Vjerujem da će ovaj natječaj, koji već sad ima regionalnu prepoznatljivost, postati i državni. Hvala ravnateljici i mentorima, a posebno djeci koja su svoje putopise pretočila u priče i slike. Neka se u Loboru svi osjećaju dobrodošlo i neka nam se s veseljem vrate i iduće godine – rekla je Ljubica Jembrih.

Laureati Dječjeg putopisa

Općina Lobor i OŠ Franje Horvata Kiša raspisale su Regionalni likovno-literarni natječaj Dječji putopis u svibnju ove godine, a u natječaj su se, osim osnovnih škola iz Krapinsko-zagorske, uključile i osnovne škole iz Varaždinske županije. Literarni natječaj je raspisan u dvije kategorije, za učenike od 5. do 7. razreda te za učenike 8. razreda osnovne škole, dok je likovni natječaj raspisan u kategoriji učenika od 1. do 4. razreda osnovne škole.

Prvu nagradu u kategoriji učenika od 5. do 7. razreda OŠ osvojila je Marta Culi iz Osnovne škole Franje Horvata Kiša, druga nagrada pripala je Lauri Pavetić iz OŠ Bedekovčina, a treća Ivanu Sambolu iz Osnovne škole Krapinske Toplice. U kategoriji učenika 8. razreda osnovnih škola prvu nagradu osvojio je Noa Krušelj iz OŠ Bedekovčina, druga nagrada pripala je Bartolu Lesičaru iz OŠ Franje Horvata Kiša, dok je treću nagradu osvojila Mihaela Prepolec iz OŠ Vladimir Nazor Budinščina.

Prvu nagradu u kategoriji likovnih radova osvojila je Mia Bregović iz OŠ Martijanec, drugu Fran Đukez iz OŠ Franje Horvata Kiša, a treću Tea Hitrec iz OŠ Ante Kovačića Zlatar.

Otkrivanje zavičaja

Dječji putopis pokazao je da putovanje ne mora biti daleko da bi bilo čudesno, da se zavičaj može ponovno otkriti kroz dječje oči te da tradicija živi samo ako joj damo nove naraštaje koji je nose. Lobor je ovim natječajem otvorio vrata budućnosti u kojoj kultura, obrazovanje i kreativnost idu ruku pod ruku.

Središnji program 19. Dana Franje Horvata Kiša održat će se u subotu, 11. listopada od 16 sati u Društvenom domu Lobor, uz svečanu dodjelu nagrada laureatima. Program će biti obogaćen gostovanjem Kajkavskoga spravišča i predstavljanjem knjige Ive Kalinskoga Japa, Japek, Japica – Tata, Tatek, Tatica, koju će predstaviti Božica Pažur, Ivica Kukovačec, Dubravko Sidor i Boris Beck, predsjednik Kajkavskog spravišča.

Prethodni članakOkrugli stol u Zaboku o gorućoj temi, solarnim elektranama
Sljedeći članakInterslast 2025.: Izvorni europski slastičarski proizvodi