Mladi, alkohol i vožnja: Razmisli jer vrijeme ne možeš vratiti

Mreža udruga Zagor organizirala je tradicionalnu konferenciju Mladi, alkohol i vožnja.

Konferencija je organizirana povodom Mjeseca borbe protiv ovisnosti, a cilj je steći uvid u navike, ponašanja i stavove mladih vezanih uz izlaske i konzumaciju alkohola, vožnje u alkoholiziranom stanju, prometnoj kulturi, društvenom utjecaju na mlade te mogućnostima preventivnog djelovanja.

Konferencija se održala u okviru projekta Bez promila kojemu je, pak, cilj smanjenje prometnih nesreća uzrokovanih alkoholom, posebice mladih vozača i vozačica.

Na konferenciji je sudjelovala Jasna Petek, zamjenica župana, koja je istaknula važnost provedbe ovog projekta na području Krapinsko – zagorske županije i zadovoljstvo kontinuiranom provedbom. Ivana Radanović, ispred Mreže udruga Zagor, predstavila je rezultate provedbe projekta u 2023. godini.

– Provedeno je 28 akcija u srednjim školama na kojima je sudjelovalo 578 učenika, šest predavanja u srednjim školama s ukupno 282 učenika, devet predavanja i tri akcije u autoškolama za 130 sudionika te se kontinuirano provodila medijska kampanja. Dodatno smo u sklopu programa županijskog Centra za mlade proveli još četiri akcije u dvije srednje škole za 116 učenika završnih razreda – navela je Ivana Radanović.

Četiri glavne ubojice u prometu

Miron Huljak iz Ravnateljstva policije dao je pregled stanja sigurnosti u prometu na nacionalnoj razini s osvrtom na mlade vozače.

– Preventivni programi imaju pozitivan utjecaj na postizanje odgovornijeg ponašanja u prometu – istaknuo je Miron Huljak.

Marijan Grmovšek iz Policijske uprave krapinsko-zagorske iznio je pregled stanja sigurnosti u prometu za područje županije za ovu godinu.

– Ove godine u prvih 11 mjeseci u prometnim nesrećama sudjelovalo je 1370 sudionika od čega je bilo 976 vozača, 357 putnika i 17 pješaka. Pod utjecajem alkohola u trenutku prometne nesreće bilo je 156 vozača, što čini udio od 16 posto. U ovoj je godini 14,9 posto mladih uzrokovalo prometnu nesreću, a njih 23,1 posto je bilo alkoholizirano. Ne smije se zaboraviti da su četiri glavne ubojice u prometu brzina, mobitel, pojas i alkohol – naglasio je Marijan Grmošek.

Pijane naočale

Tamara Bešenić, predstavnica Odsjeka za zaštitu mentalnog zdravlja i prevenciju ovisnosti Zavoda za javno zdravstvo Krapinsko – zagorske županije, govorila je o utjecaju alkohola na mlade i obitelj, utječe li konzumacija alkohola pred djecom, pred adolescentima i mladima na njihov pogled prema ispijanju alkoholnih pića ili ne, postoji li poveznica između redovitog ispijanja alkohola roditelja ili skrbnika pred djecom na razvoj djece.

Nakon izlaganja sudionici su imali pitanja za izlagače kako se postaviti prema roditeljima ukoliko sjedaju za volan pod utjecajem alkohola i kako utjecati na vršnjake u istom slučaju.

Na kraju konferencije za više od 40 sudionika konferencije održao se kviz Mladi, alkohol i vožnja na kojem su sudionici odgovarali na 15 pitanja povezanih s temom, a dio sudionika kviz je rješavalo s ‘pijanim naočalama’. Prva tri sudionika prigodno su nagrađena.

Konferenciju je podržala i Petra Kolarić Kvež ispred Odbora za sigurnost cestovnog prometa Krapinsko – zagorske županije.

Konferencija se organizira u okviru projekta Bez promila koji provodi Mreža udruga Zagor u suradnji s Policijskom upravom krapinsko – zagorskom i Krapinsko – zagorskom županijom. Projekt je financiran sredstvima Nacionalnog plana sigurnosti cestovnog prometa, kojeg je nositelj Ministarstvo unutarnjih poslova, a sufinancira ga Krapinsko – zagorska županija.