Novi početak: ‘Ne želimo zlostavljače u svojoj sredini’

Ako ste žrtva nasilja, smještaj u sigurnoj kući Novi početak možete dobiti u bilo koje doba dana ili noći.

Dom Novi početak je ustanova socijalne skrbi koja pruža socijalne usluge smještaja i savjetovanja sukladno Zakonu u socijalnoj skrbi, a čiji je osnivač Krapinsko-zagorska županija. Usluga smještaja pruža se u sigurnoj kući na tajnoj lokaciji, dok se usluga savjetovanja pruža u Savjetovalištu u Zaboku.

Smještaj i do godinu dana

Smještaj u sigurnoj kući ostvaruje se posredstvom područnih ureda Hrvatskog zavoda za socijalni rad ili temeljem zahtjeva policije, a moguće ga je ostvariti u bilo koje doba dana i noći.

– Postavlja se pitanje koliko žena nije prijavilo nasilje, a sigurni smo da je ovo manjina. Razgovarajući sa ženama koje su žrtve nasilja uvijek je ista priča, ‘najmanje me boljelo što me je tukao, a najviše što su to gledala moja djeca i što me je ponizio kao čovjeka’. To su najveće traume i strahote svake pojedinačno zlostavljane žene – rekao je župan Željko Kolar na prezentaciji rada Doma za žrtve nasilja u obitelji Novi početak.

Usluga smještaja omogućava se u trajanju do šest mjeseci, iznimno do godinu dana, što je određeno Zakonom o socijalnoj skrbi. Osim smještaja, korisnicima je osigurano stanovanje i sva osnovna sredstva za život te stručna podrška s ciljem njihovog osnaživanja za budući život bez nasilja. Sve usluge za korisnike sigurne kuće su u potpunosti besplatne.

Razotkriti i izolirati

Tijekom 2024. godine na smještaju u sigurnoj kući bilo je 20 korisnika, sedam žena i 13 djece. Trajanje smještaja kretalo se od sedam dana do osam mjeseci. Od početka rada Doma, smještaj je osiguran za 77 osoba, 30 žena i 47 djece.

– Ono što mi možemo napraviti kao zajednica, kao društvo, kao pojedinac, je da se zgražamo nad ovim, da nam je gnjusno razmišljati da postoje ljudi koji se na takav način ponašaju i da ih moramo razotkriti i izolirati. Ne želimo takve blizu sebe jer su zlostavljači, ne želimo takve u svojoj sredini, naša tolerancija je nulta na svaku vrstu nasilja – poručio je Kolar.

Iskustva djelatnika Doma za žrtve nasilja u obitelji pokazuju da su korisnice ove ustanove najčešće žrtve dugotrajnog, višegodišnjeg nasilja i to kombiniranog tipa, psihičkog i tjelesnog.

– Kontinuirano se pokazuje da to nasilje najčešće počinje nekakvim ‘lakšim’ oblicima, omalovažavanjem, vrijeđanjem, kontrolama, ljubomorom. Često se niti ne prepoznaju kao nasilje, ali s vremenom prerastaju u sve teže oblike nasilničkog ponašanja. Većina korisnica je nasilje prvi puta prijavila prilikom dolaska u sigurnu kuću, a što se tiče počinitelja nasilja, oni su u najvećoj mjeri bračni ili izvanbračni partner, a u manjem broju radilo se o nasilju drugih članova obitelji – iznijela je Aneta Škreblin, zamjenica ravnateljice Doma.

Savjetovalište za žrtve

Zamjenica župana Jasna Petek istaknula je kako u Krapinsko-zagorskoj županiji postoji duga tradicija provođenja politika rodne ravnopravnosti, budući da je upravo rodna neravnopravnosti u osnovi svakog obiteljskog nasilja.

– Nakon izlaska iz Doma i dalje pružamo podršku žrtvama obiteljskog nasilja, omogućimo im, po određenim kriterijima, još nekoliko mjeseci stanovanja. To je primjer dobre prakse koje su preuzele i neke druge županije te zaista možemo biti ponosni da u Krapinsko-zagorskoj županiji imamo kvalitetan sustav podrške žrtvama obiteljskog nasilja – posebno je istaknula, među brojnim aktivnostima sustava za borbu protiv nasilja, Jasna Petek.

U rujnu prošle godine s radom je započelo i Savjetovalište doma u Zaboku, na adresi Trg Dragutina Domjanića 6. Namijenjeno je odraslim osobama žrtvama obiteljskog nasilja, također oba spola, a kojima su potrebne informacije o tome što poduzeti u situaciji nasilja u kojoj se nalaze, odnosno kako si pomoći i kako zaštititi djecu i sebe. U savjetovalištu se pruža podrška osobama koje se samoinicijativno jave, osobama koje su uputile institucije i organizacija, kao i bivšim korisnicima usluge smještaja.

Usluge savjetovališta su besplatne za korisnike i korisnice, a pomoć se može ostvariti putem telefona, osobnim dolaskom i e-maila. Na broj 091 255 6255 i e-mail savjetovaliste.np@kzz.hr moguće je ostvariti i anonimno savjetovanje. Radno vrijeme Savjetovališta je utorkom od 15 do 19, srijedom od 13 do 17, četvrtkom od 8 do 12 i svake prve subote u mjesecu od 8 do 12 sati. Savjetovanje i informacije bez najave može se dobiti srijedom od 15 do 17 sati.

Financiranje Doma

Rad Doma u 2024. godini financirali su Krapinsko-zagorska županija, 28 jedinica lokalne samouprave, gradovi po 3.000 eura, općine 2.000 eura, te Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.

U Krapinsko-zagorskoj županiji su 32 jedinice lokalne samouprave, sedam gradova i 25 općina. Sufinanciranju Doma odazvalo se njih 28 pa je župan pozvao preostale četiri da se uključe ove godine.

– Ne zbog nas, nego zbog njih, da to naprave sami zbog sebe jer je nama iz financijskog smisla to beznačajno, no poruka koju šaljemo je izuzetno bitna. Zato neću niti govoriti o tome koje su to jedinice lokalne samouprave jer bi to bila kriva poruka ženama s njihovog područja – poručio je Željko Kolar.

Prethodni članakOvako će izgledati novi dječji vrtić u Krapini
Sljedeći članakŠkrlak Roberta Valdeca i Kvarteta Gubec dobio i spot