Najviše prometnih nesreća događa se na početku vozačke karijere. Zato je mladim vozačima bitna dodatna edukacija.
Već deset godina tome se posvećuje Mreža udruga Zagor u suradnji s PU krapinsko – zagorskom. Započeli su projekt ‘Bez promila’, a rezultate su predstavili na konferenciji ‘Mladi, alkohol i vožnja’.
Nulta tolerancija na alkohol
U Mjesecu borbe protiv ovisnosti Zagor je ovom konferencijom dao naglasak na projekt ‘Bez promila’ čiji je cilj educirati mlade vozače i vozačice da ni u kom slučaju ne sjedaju za volan ukoliko su pod utjecajem alkohola.
– PU krapinsko-zagorska već 10 godina sudjeluje u projektu kroz koji se kontinuirano i sustavno bavimo promicanjem nulte tolerancije na alkohol kod mladih vozača i vozačica. Smatramo da je podizanje razine sigurnosti cestovnog prometa nezamislivo bez suradnje s udrugama, koje se bave ovom tematikom, te s javnošću i s medijima – istaknuo je na konferenciji Marijan Grmovšek, voditelj poslova prometne policije u PU krapinsko – zagorskoj.
Zakon o sigurnosti prometa na cestama za mlade vozače propisuje nula promila alkohola. Grmovšek je naglasio da se najviše prometnih nesreća događa na početku vozačke karijere.
Edukacija je bitna
– Upravo zato je u tom trenutku bitno pravilno usmjeriti buduće mlade vozače za sigurno sudjelovanje u prometu kako bismo dugoročno imali vozače koji će se ponašati odgovorno i sukladno propisima te prepoznavati opasnosti u prometu – dodao je Grmovšek.
Izdvojio je bitne podatke, a to su oni koji pokazuju da je značajno smanjen udio prometnih nesreća koje su uzrokovali mladi vozači te mladi pod utjecajem alkohola. Dugogodišnja akcija ‘Bez promila’ sigurno je tome doprinijela. Grmovšek je pred sudionicima konferencije istaknuo kako taj trend smanjivanja ohrabruje. Statistički podaci pokazuju da je unazad tri godine udio mladih u prometnim nesrećama koje su izazvali pod utjecajem alkohola znatno manji.
– Na predavanjima u srednjim i autoškolama budućim vozačima izdvajamo nedavne prometne nesreće u našoj neposrednoj okolini, ukazujemo na uzroke i nastale posljedice kao i na posebne okolnosti koje su tome doprinijele, osobito alkohol. Podučavamo mlade na što moraju posebno paziti kad upravljaju vozilom, koje opasnosti mogu očekivati i kako reagirati. Svaki mladi vozač može svojim primjerom i svojim odgovornim ponašanjem u prometu učiniti naše ceste sigurnijima – zaključio je Marijan Grmovšek.
Konferencija je održana u okviru projekta ‘Bez promila’ koji provodi Mreža udruga Zagor u suradnji s PU krapinsko – zagorskom i Krapinsko – zagorskom županijom, a financiran je sredstvima Nacionalnog plana sigurnosti cestovnog prometa, kojeg je nositelj Ministarstvo unutarnjih poslova.