503. Kostelska uskrsna pištola, tradicija koja odjekuje stoljećima

U slikovitom pregradskom kraju, gdje se brežuljci stapaju s bogatom poviješću i živom tradicijom, i ove se godine održava jedinstvena manifestacija.

Kostelska uskrsna pištola prvi je put zapucala 1523., a ove godine obilježava svoje 503. izdanje. Riječ je o jednoj od najstarijih kontinuiranih uskrsnih običajnih svečanosti u Lijepoj našoj, koja već više od pet stoljeća povezuje vjersku tradiciju, kulturnu baštinu i društveni angažman lokalnog stanovništva.

Simbol identiteta

S godinama, Kostelska uskrsna pištola postala je jedan od simbola identiteta pregradskog, a napose kostelskog kraja. Njezini počeci sežu u davnu 1523. godinu, a običaj pucanja iz kubura i mužara kroz stoljeća je prerastao u impresivnu manifestaciju koja svake godine okuplja na stotine sudionika i posjetitelja.

Ovogodišnje izdanje ponovno donosi bogat višednevni program koji započinje u srijedu, 1. travnja, tradicionalnim druženjem starih streljača u prostorijama udruge Povijesna postrojba Krapinsko-zagorske županije Kostelska pištola – Keglevićeva straža. Ovaj jedinstveni susret čuva uspomene i prenosi znanje na nove generacije čuvara tradicije.

Na Veliku subotu, 4. travnja, u 10 sati grad Krapina će biti domaćin svečanog mimohoda povijesnih postrojbi i prijavka županu Krapinsko-zagorske županije. U povijesnom ambijentu utvrde Kostelgrad u 14 sati održat će se svečano otvorenje manifestacije, uz prethodno okupljanje u 13.30 pokraj crkve sv. Mirka u Kostelu, odakle će krenuti povorka. Od 15 sati na igralištu Područne škole Kostel održat će se tradicionalno streljanje pod Kostelom uz druženje i nastup Kulturno -umjetničkog društva Pregrada, a navečer slijedi blagoslov vatre i streljača u župnoj crkvi sv. Mirka.

Uskrsni dani

Na Uskrs, 5. travnja poseban doživljaj uskrsne radosti i slavlja pružit će jutarnjica u Župi sv. Mirka u Kostelu, kao i budnica u Župi Pohoda Blažene Djevice Marije na Vinagori, gdje će nakon svete mise u cintoru crkve biti blagoslovljena hrana, a vjernici će potom u procesiji prenijeti tron Majke Božje Vinagorske u kapelu sv. Barbare. U 16 sati u Župi Kostel na rasporedu je večernica.

Uskrsni ponedjeljak donosi 12. Zavjetno hodočašće kuburaša Majci Božjoj Vinagorskoj, koje će podno zidina barokne crkve na Vinagori okupiti više od stotinu kuburaša, uz zabavni program i okrjepu za sve hodočasnike.

Završnica manifestacije održava se na Bijelu nedjelju, 12. travnja kada se slavi spomen posvete pregradske župne crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije i Dan grada Pregrade. Nakon svete mise u ‘zagorskoj katedrali’, koja počinje u 8.30 sati, u 9.30 sati s Trga Gospe Kunagorske krenut će Mimohod povijesnih postrojbi, kuburaških udruga i hrvatskih branitelja, predvođen Gradskom glazbom Pregrada.

Velika završnica manifestacije na rasporedu je u 15 sati u Bregima Kostelskim, kada kreće procesija prema kapeli svetog Štefana. Uslijedit će misa, druženje i streljanje, uz nastup Limene glazbe Vetropack Straža i Desinićkih mažoretkinja.

Autentično iskustvo

Kostelska uskrsna pištola povijesni je prikaz koji donosi autentično iskustvo za svakog posjetitelja. Zvuk pucnjeva, miris baruta, tradicionalne odore i bogat kulturni program stvaraju atmosferu koju je teško opisati riječima – treba je doživjeti. Zato pozivamo sve ljubitelje tradicije, kulture i običaja da postanu dio priče koja traje već više od 500 godina.

Organizatori manifestacije su Povijesna postrojba KZŽ Kostelska pištola – Keglevićeva straž“, Grad Pregrada i Turistička zajednica područja Srce Zagorja, a suorganizatori župe Pregrada, Kostel i Vinagora, Udruga kostelskih žena, KD Vinagorska kubura i Društvo sv. Elizabete.

Prethodni članakZa Muzej krapinskih neandertalaca 135.202 eura
Sljedeći članakZagorje se oprašta od Radeka Brodarca, slavuja kajkavske popevke