Trenutno se izvode radovi na prvoj dionici Varaždin – Cerje Tužno, dugoj oko 7,5 kilometara.
Brza cesta Varaždin – Krapina strateški je projekt vrijednom oko 315 milijuna eura, kojim će se povezati Varaždinska i Krapinsko-zagorska županija i osigurati kvalitetnija prometna veza između autocesta A4 Zagreb – Goričan i A2 Zagreb – Macelj.
Trenutno se izvode radovi na prvoj dionici Varaždin – Cerje Tužno, dugoj oko 7,5 kilometara. Vrijednost radova iznosi 25,47 milijuna eura bez PDV-a, a rok završetka je 36 mjeseci od početka radova, koji su započeli 29. travnja 2025. Za nastavak dionice Cerje Tužno – Ivanec izrađena je projektna dokumentacija i predan zahtjev za građevinsku dozvolu, dok je dokumentacija za dionicu Ivanec – Lepoglava u visokom stupnju dovršenosti. Istodobno se izrađuje idejni projekt za dionicu Lepoglava – Bednja – Đurmanec.
– Predviđeno je da će izgradnja prve dionice trajati tri godine, a već sada možemo vidjeti da radovi napreduju vrlo dobro. Ovo je treći obilazak gradilišta. Prvi obilazak bio je nakon tvrdnji SDP-a da se ništa ne gradi i da je riječ o predizbornom triku, drugi put prije nekoliko mjeseci s ministrom Olegom Butkovićem i predsjednikom Uprave Hrvatskih cesta Ivicom Budimirom, a danas možemo konstatirati da je trasa prve dionice Varaždin – Cerje Tužno praktički trasirana cijelom svojom dužinom. Svi smo čekali trenutak kada ćemo ugledati dimnjak Ciglane u Cerju Tužnom, koji nam je bio svojevrsni orijentir. Od Varaždina do Cerja Tužnog postojećom cestom, odnosno do budućeg čvorišta na kojem završava prva faza i na kojem će biti izgrađena petlja, ima oko 13 kilometara – rekao je varaždinski župan Anđelko Stričak tijekom današnjeg obilaska radova.
‘Nema odustajanja’
To je područje, podsjetio je Stičark, gotovo u cijelosti naseljeno, zbog čega će nova trasa imati izniman značaj. Osim što će biti kraća, odnosno od jugozapadne obilaznice Varaždina do tog čvorišta bit će duga manje od osam kilometara, omogućit će izmještanje prometa iz gusto naseljenih područja. Time će promet prema Ivancu biti sigurniji, brži i protočniji, a kvaliteta života stanovnika uz postojeću državnu cestu znatno bolja.
Član Uprave Hrvatskih cesta Alen Leverić naglasio je kako se projekt realizira u skladu s rokovima te da su osigurani uvjeti za nastavak izgradnje.
– Nastavak projekta potvrđuje i odluka Vlade Republike Hrvatske o zaduženju Hrvatskih cesta u iznosu od 100 milijuna eura, čiji je dio namijenjen upravo nastavku izgradnje od Cerja prema Ivancu. Nema govora o odustajanju – naglasio je, pak, Alen Leverić.
Dodao je da nakon završetka potrebne dokumentacije slijedi raspisivanje natječaja za nastavak trase prema Ivancu, Lepoglavi i Đurmancu.
– Projekt će biti završen u roku, a nastojat ćemo da to bude i prije, odnosno do 2028. godine – rekao je Leverić.










