Prihvaćanje EZ rezolucije Sigurno mjesto za žene Krapinsko-zagorska županija postala je prva županija koja se obvezala učiniti još više protiv nasilja nad ženama, diskriminacije i seksizma.

Rezoluciju je prihvatilo još 16 zagorskih gradova i općina. O tome je, uz Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama, govorio SDP na konferenciji u Zaboku.

Porast nasilja na internetu

Statistika kaže kako je čak 31 posto žena u Europi doživjelo fizičko nasilje, 5 posto ih je silovano u zemljama EU-a, oko 50 žena svaki tjedan izgubi život u rodno uvjetovanom nasilju, 43 posto žena doživjelo je neki oblik psihološkog nasilja intimnog partnera, pri čemu se procjenjuje da se nasilje i dalje u velikoj mjeri ne prijavljuje.

– Žene doživljavaju nasilje ili uznemiravanje i na radnom mjestu, poraslo je nasilje i na internetu, osobito prema mladim ženama i ženama u javnom životu. SDP i županijski Forum žena već niz godina provodi aktivnosti vezane uz sprječavanje nasilja nad ženama – naglasila je Valentina Đurek, potpredsjednica SDP-a i članica predsjedništva Foruma žena SDP-a Krapinsko-zagorske županije.

Valentina Đurek

Zastrašujuće brojke potakle su europsku grupaciju Party of European Socialist Group (PES), čiji je dio i SDP, da predloži rezoluciju Sigurno mjesto za žene (Safe place for Woman), kojom su pozvali vlasti da proglase svoje gradove i regije sigurnim prostorima za žene. Time se lokalna zajednica, najbliža građankama i građanima, ključna u odgovoru na problem nasilja nad ženama i diskriminacije, obvezuje na 12 mjera, u okvirima svoje ovlasti: reagirati i pružiti pomoć žrtvama fizičkog nasilja, imati nultu toleranciju na nasilje na društvenim mrežama, provoditi edukativne sadržaje i raditi na prevenciji nasilja nad ženama, oštro osuditi bilo kakav diskriminirajući javni diskurs (društvene mreže, istupi u medijima, na ulici) prema ženama, djevojkama i djevojčicama, učiniti svoje gradove i općine sigurnim mjestom za žene – jamčiti sigurnost žena i kažnjavati svaki oblik rodno uvjetovanog nasilja.

Željko Kolar

– Krapinsko-zagorska županija već niz godina intenzivno radi na pomoći ženama žrtvama nasilja, od financiranja SOS telefona i Savjetovališta za žene, smještaja žrtava u sigurnoj kući na privremenoj lokaciji do izgradnja nove sigurne kuće… – rekao je župan Željko Kolar.

Odlučnost u nultoj toleranciji

Ravnopravnost žena i muškaraca jedna je od temeljnih vrijednosti Europske unije i jedno od temeljnih prava utvrđenih u ugovorima i povelji Europske unije o temeljnim pravima. Borba protiv rodno uvjetovanog nasilja u EU-u odgovornost je svih nas.

– Ovo predstavlja početak, ali je prilika da lokalni čelnici diljem EU pokažu svoju odlučnost u postizanju nulte tolerancije na nasilje nad ženama. Pritom nasilje nije dovoljno samo osuditi, nego moramo raditi i na edukaciji, senzibilizaciji i stvaranju okruženja gdje žene ne samo da se osjećaju sigurno već i jednako cijenjeno i poštovano – rekao je Marko Vešligaj, potpredsjednik SDP-a i član Odbora regija EU.

Marko Vešligaj

Nasilje nad ženama, djevojkama i djevojčicama još je uvijek jedan od najčešćih oblika kršenja ljudskih prava na svijetu i krajnje je vrijeme da učinimo sve u našoj moći da to promijenimo.

– Pozivamo i ostale županije, gradove i općine da nam se priključe i usvoje rezoluciju te time naprave temelj u javnim politikama usmjerenim na zaštitu žena od rodno uvjetovanog nasilja kako bi svako mjesto i grad u Hrvatskoj bilo sigurno mjesto za žene – zaključio je Siniša Hajdaš Dončić, predsjednik SDP-a.

Siniša Hajdaš Dončić

U Krapinsko – zagorskoj županiji dosad su Rezoluciju usvojili Zlatar, Stubičke Toplice, Pregrada, Klanjec, Oroslavje, Mače, Krapinske Toplice, Donja Stubica, Konjščina, Radoboj, Đurmanec, Kraljevec na Sutli, Kumrovec, Gornja Stubica, Hrašćina i Zabok.