Žrtva ste obiteljskog, partnerskog ili nekog drugog nasilja? Potražite pomoć u Savjetovalištu za žene žrtve nasilja Krapinsko-zagorske županije.
Savjetovalište je danas, povodom Nacionalnog dana borbe protiv nasilja, otvoreno u Zaboku na adresi Trg Dragutina Domjanića 6, a žrtvama nudi usluge informiranja, savjetovanja, psihosocijalne pomoći i osnovne pravne informacije. Namijenjeno je žrtvama obiteljskog, partnerskog ili bilo kojeg oblika nasilja.
– Nasilje se puno češće događa nad ženama, no događa se i nad muškarcima, može se dogoditi nad svima. Bilježimo razne oblike nasilja i teško je izdvojiti jedno koje se pojavljuje češće. Ipak, najviše je u fokusu fizičko nasilje jer ono ostavlja vidljive posljedice, no ono što je puno dugotrajnije i ostavlja duboke posljedice je emocionalno i psihološko nasilje i zlostavljanje. Tu najčešće imamo pretjeranu ljubomoru, kontrolu, vrijeđanje, omalovažavanje. Sve to rezultira sniženim samopoštovanjem kod žrtve, sniženim samopouzdanjem, žrtve se često povuku od bližnjih i prijatelja, osame se i izgube podršku jer često smatraju da ne mogu bolje. Tu je i ekonomsko nasilje kada počinitelj na bilo koji način kontrolira financijska sredstva žrtve ili joj ih uskraćuje – navela je Aneta Škreblin, v.d. ravnateljice Doma Novi početak, čije je Savjetovalište dio projekta.
U projekt uređenja Savjetovališta uloženo je 127.000 eura. Ono je smješteno u prostorijama Zavoda za javno zdravstvo KZŽ, koji je uzet u dugoročni zakup. Zamjenica župana Jasna Petek istaknula je dugu tradiciju Županije u borbi protiv nasilja nad ženama i svakog oblika i vrste nasilja, posebno obiteljskog.
– Od 2012. radi SOS telefon savjetovališta, od 2019. u suradnji s Centrom za edukaciju, savjetovanje i istraživanje iz Zagreba. U tome, u kreiranju tih politika, veliku ulogu ima naše Povjerenstvo za ravnopravnost spolova kao naše savjetodavno tijelo. Mi smo prva županija u Hrvatskoj koja je potpisala Europsku povelju o ravnopravnosti spolova, koja nas je na neki način i vodila, i čijim smo se načelima vodili u kreiranju politika i ravnopravnosti spolova u našoj županiji – istaknula je Jasna Petek.
Župan Željko Kolar poručio je kako za nasilje nema opravdanja, žrtva nigdje nije pogriješila, pogriješio je samo onaj koji je dignuo ruku.
– Ne tražiti olakotne okolnosti u svakom slučaju, nego realno sagledati situaciju i kažnjavati nasilnike. To je jedini pravi put – poruka je, pak, koju je uputio pravosudnom sustavu.
Usluge savjetovališta su potpuno besplatne, a mogu se ostvariti osobnim dolaskom, putem telefona ili e-maila. Sve informacije o vrstama pomoći koje se mogu ostvariti, o kontaktima i radnom vremenu, publikacijama, dostupne su na internetskim stranicama Doma Novi početak, ovdje.
Kontakt telefon Savjetovališta za žene žrtve nasilja Krapinsko-zagorske županije je 091 255 6255. Radno vrijeme utorkom od 15 do 19 sati, srijedom od 13 do 17, četvrtkom od 08 do 12 te svake prve subote u mjesecu od 8 do 12 sati. Dolazak je potrebno najaviti, a bez najave je moguće doći srijedom od 15 do 17 sati.