Dva politička rivala i kandidata za župana, Ernest Svažić (HDZ) i Željko Kolar (SDP) sukobili su se zbog porušenih platana u Krapinskim Toplicama

Priču da je porušen cijeli drvored platana i to bez ikakve najave i javne komunikacije s građanima prvi je objavio portal Ni Zagorje malo. Inicijativu je pokrenuo Samson Štibohar, ravnatelj Osnovne škole Krapinske Toplice, uz blagoslov osnivača Krapinsko-zagorske županije i župana Željka Kolara.

Odradili Općini iza leđa

Kao što smo pisali, Topličani su ogorčeni, ljuti, zaprepašteni i tužni. U rušenju 40-ak godina starih platana ne vide smisao, jer one stvaraju hladovinu i štite od onečišćenja. Sada je, umjesto zelenila, u Zagrebačkoj ulici pustoš.

Ovako su Krapinske Toplice izgledale još lani, a ovako izgledaju od danas (Foto: Đuka Sinković/Ni Zagorje malo)

Građani su negodovali i prozivali, a ravnatelj Samson nam je pojasnio da su stabla porušena iz sigurnosnih razloga, da ‘taj drvored nije zledal nikak’ i da su, zapravo, ovime ‘Toplice dobile malo zraka’. Mnogi su prstom upirali u načelnika Ernesta Svažića, no Općina niti je osnivač škole, niti je površina na kojoj su bile platane u općinskom vlasništvu.

– Ne mogu vjerovati da je vodstvu škole i Županije uopće nešto takvo palo na pamet. Prije nekoliko godina bio sam upoznat s takvom inicijativom i namjerom i rezolutno sam joj se tada suprotstavio. Nažalost, slučajno ili namjerno, ovaj put ‘akcija’ izvedena bez da je Općina imala ikakvih saznanja – reagirao je Svažić.

Kolar: Potrgane su ti klupe

Javio se i aktualni župan Kolar. Kaže da je sve rađeno planski i odgovorno, uz informiranje svih relevantnih dionika, uz konzultiranje i savjete struke. Kolar tvrdi i da su o rušenju bili informirani Svažićevi suradnici, ali da on ne zna zašto mu informaciju nisu prenijeli.

– Očekivana je briga načelnika Svažića za uređenje zelenih javnih površina na području Krapinskih Toplica, ali iznenađujuća obzirom da u proteklih osam godina zelene površine,  koje su u ingerenciji Općine nisu uređene, a trebale su biti kako bi Toplice izgledale zeleno, privlačno i ugodno kako i priliči jednom turističkom mjestu. Umjesto toga, u Toplicama se mogu vidjeti potrgane klupe, nedostatak košara za smeće, neuređene travnate i cvjetne površine – prozvao je Željko Kolar političkog protivnika.

Kolar tvrdi da su za rušenje bili obaviješteni svi Svažićevi suradnici, što Svažić demantira (Photo: Sanjin Strukić/PIXSELL)

Iz Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode, koja je pod ingerencijom Županije, objavili su da je rušenje bilo nužno te da je to ‘sanacija drvoreda i primjer dobre brige vlasnika te suradnje županijskih institucija s ciljem da se ne bi ponovio slučaj Konjščine, gdje su se prošle godine srušila stabla u dvorištu škole‘. Ravnateljica Dijana Hršak tvrdi i da su srušena stabla bila ‘narušenog zdravstvenog stanja zbog napada gljiva truležnica‘.

‘Sadit ćemo autohtonu vrstu’

– Lišće platane bilo je napadnuto mrežastom stjenicom platane što uzrokuje promjenu funkcije lišća te njihovo prerano otpadanje, mijenja estetsku funkciju drveća, a stjenice su prijenosnici gljivičnih oboljenja platane – objavila je Hršak.

Načelnik Krapinskih Toplica podsjeća Kolara na akciju ‘Zasadi stablo, ne budi panj’ (Photo: Marko Jurinec/PIXSELL)

Ravnatelj škole Samson Štihobar i danas je ponovio da su platane morale biti srušene isključivo zbog sigurnosnih razloga, da su oni ‘Eko škola u dijamantnom statusu te da ga žaloste ovakvi pokušaji medijskog mobinga zlonamjernika‘. Štibohar danas tvrdi i da je o svemu bio obaviješten zamjenik načelnika Općine.

Kolar, Hršak i Štibohar na kraju poručuju kako su ionako prije rušenja isplanirali da će na mjestu porušenih platana zasaditi mlada stabla ‘neke naše autohtone vrste’. Nisu objavili niti koja će stabla zasaditi niti kada.

– Za onako bogate krošnje, kakve su imale srušene platane, treba čekati četrdesetak godina. Kao i moji brojni sumještani, tužan sam – zaključio je samo načelnik Svažić.