Oroslavski klinci uče hrvatski znakovni jezik

Kako bi senzibilizirali djecu i odrasle i približili ih svijetu gluhih, u Oroslavju organiziraju radionice hrvatskog znakovnog jezika.

Radionice vodi Marijana Brcko, majka gluhe djevojčice (8), koja je znakovni jezik počela učiti prije tri godine kada je njezina kći potpuno oglušila. Kaže nam, i ona i gluha kći i cijela obitelj bili su primorani početi učiti jezik koji njezino dijete jedino može razumjeti.

Gluha djevojčica učenica je lokalne područne škole. S polaskom u školu, Marijana je naišla na nove prepreke. Nitko ne govori znakovnim jezikom, kći se teško snalazi i s učenicima, ali i s nastavnicima. Obrazovni sustav za takvu djecu, dodaje, nije osigurao jednake uvjete. Sustav promijeniti ne može, iako se jako trudi, no zato može drugu djecu, ali i njihove roditelje, poučiti osnovama hrvatskog znakovnog jezika.

S prve radionice znakovnog jezika (Foto: Gradska knjižnica Oroslavje)

Radionice su organizirane u sklopu manifestacije Proljeće u Oroslavju. Prva je već odrađena 2. ožujka, a najavljene su još tri, 9., 23. i 30. ožujka u Gradskoj knjižnici od 18 sati. Na prvu radionicu došlo je puno klinaca u pratnji odraslih.

– Bilo je sjajno, zanimljivo, fora. Kroz igru djeci približavamo svijet i pokazujemo im kako je gluhima svaki dan. Uče se osnove, boje, abeceda, životinje… To nije najkvalitetnije učenje, ali djecu uvedemo u jedan drugačiji svijet u kojem nauče kako moći iskomunicirati s gluhim ljudima. Djeca to sjajne prihvate, njima je to igra, ali im je jako zanimljivo – prepričala nam je Marijana dojmove s prve radionice na kojoj su se polaznici upoznali i s Marijom Džanović, koja je cijelo vrijeme komunicirala znakovnim jezikom.

Foto: Gradska knjižnica Oroslavje

Pridružite se radionicama u Gradskoj knjižnici Oroslavje, iduća je već 9. ožujka. Radionice su besplatne.

Prethodni članakČetiri županijska natječaja za poljoprivrednike
Sljedeći članakSe bum vas tužil: Kolar kreće u ustavnu bitku protiv Bačića