Kronika hrvatske gluposti, putujuća retrospektivna izložba karikatura Nika Titanika zaustavila se u Svetoj Nedelji.

U Centru za posjetitelje jedan od naših najplodnijih i najpoznatijih karikaturista u petak je na otvorenju izložbe svojim sugrađanima predstavio kairkature koje od 2019. putuju Hrvatskom. Sada su dostupne za razgledavanje u Svetoj Nedelji, gradu u kojem ovaj  suvremeni karikaturist živi i radi posljednjih 15 godina.

Britko, pronicljivo, oštro

Retrospektivna izložba Nika Titanika predstavlja povijest, razvoj, stil i djelovanje jedinog suvremenog karikaturista koji na dnevnoj bazi crta dvije karikature za dnevne novine 24sata.

– Arhiva Nika Titanika broji oko 12 tisuća objavljenih karikatura. Istovremeno, ova retrospektivna izložba ukazuje na važnost i prijeku potrebu karikature u suvremenom društvu kao duhovitog, ali nerijetko i oštrog i pronicljivog korektiva društva i svijeta u kojem živimo. Nik britko, pronicljivo i ponekad oštro komentira aktualne događaje i pojave. U svojim radovima često se dotiče rapidne degradacije ljudskih moralnih vrijednosti bez obzira na to je li riječ o konkretnim uspjesima poput obrazovnog, znanstvenog ili tehnološkog napretka ili je riječ o kvazi zvijezdama bez pokrića. Sam za sebe kaže da je kroničar hrvatske gluposti, a u svojim karikaturama ne štedi nikoga, pa ni samog sebe – istaknula je na otvorenju Sonja Švec Španjol, kustosica izložbe.

Nika su, uz kustosicu Sonju Švec Španjol, došli podržati kolege karikaturisti i meteorolog Zoran Vakula

Izložbu je otvorio gradonačelnik Svete Nedelje Dario Zurovec rekavši da očekuje da se i sam pojavi u kojoj Nikovoj karikaturi na što mu je Nik Titanik rekao kako se nada da na tome neće kasnije požaliti. Oduševljenje Nikovim radovima objavio je i na svojoj Facebook stranici. Našalio se kako je razočaran što se još uvijek nije našao kao glavni lik u nekoj od karikatura, na što mu je Nik odgovorio: ‘Pazi kaj si želiš!’.

Photo: Facebook/Screenshot

Podršku Niku došao je dati i Denis Oštrošić, gradonačelnik Slatine te brojni kolege karikaturisti, predsjednik Hrvatskog društva karikaturista Davorin Trgovčević, Milan Lekić, te meteorolog Zoran Vakula s kojim je Nik Titanik ostvario suradnju na slikovnici ‘Vjetropirasta’.

Izložba u Svetoj Nedelji može se pogledati do 29. listopada. U prosincu putuje u Muzej grada Pakraca, a početkom 2022. godine u Galeriju Ružić u Slavonski Brod.

 

Prethodni članakSpomenicu domovinske zahvalnosti primio i načelnik PP Klanjec
Sljedeći članakPostrojavanje: Okupili se zagorski veterani 103. brigade HV-a